Tyto metody mají za cíl umožnit přesnou diagnostiku onemocnění, v drtivé většině však současně umožňují kompletní odstranění nemocné tkáně a tedy vyléčení. Používají se v celém rozsahu trávicí trubice, v České republice pak nejčastěji v souvislosti s diagnostikou a léčbou nádorových onemocnění tlustého střeva.
Technicky se provádějí za pomoci kliček či nožíků řezajících a zároveň koagulujících tkáň elektrickým proudem. To je v oblasti sliznice trávicího traktu zcela nebolestivé, protože tato sliznice je pro uvedené podněty necitlivá. K vyzvednutí postižené tkáně od vlastní svalové stěny dutého orgánu a stažení cévek mohou být současně použity vpichy speciálních roztoků jehlou pod postižené místo.
Ačkoliv je princip obou metod obdobný, velmi záleží na místě a rozsahu postižení při stanovení významu a rizik u konkrétního nemocného. Může tedy jít o zásahy drobnější povahy s minimálním rizikem na straně jedné až po náročné výkony vyžadující plánovaný pobyt v nemocnici. Podle toho se liší příprava k výkonu.
Při polypektomii a mukosektomii dochází k narušení souvislého slizničního povrchu ve větším rozsahu. Nelze proto podstoupit výkon a současně užívat léky, které snižují funkci krevních destiček nebo jinak ovlivňují krvácivost či srážlivost krve. Nejméně týden předem je nutno vysadit léky obsahující kyselinu acetylosalicylovou (Anopyrin, Acylpyrin, Aspirin, …). Výkon nelze provést při užívání léků snižujících srážlivost krve typu Warfarinu, Lawarinu, Pelentanu, Fraxiparinu aj. Nevhodná jsou i antirevmatika (Ibalgin, Brufen, Indometacin, Diclofenac, …). Výjimky jsou možné jen po pečlivém zvážení rizik erudovaným lékařem.
Po polypektomii je většinou doporučován v den výkonu klid, požívat spíše jen čaj, někdy malé množství nedráždivé potravy, od druhého dne postupně normální strava. Při bolestech břicha, teplotě, krvácení nebo slabosti je nutná kontrola ihned buď na naší ambulanci, nebo v mimopracovní době na spádové pohotovosti či chirurgické ambulanci, i cestou LSPP/RZP podle intenzity projevů.
Možnými komplikacemi je krvácení z místa řezu, porušení souvislosti stěny trávicí trubice včetně svalové vrstvy a jejích obalů, tedy perforace, vniknutí bakterií do organismu místem řezu a vznik infekce aj. Alternativou k uvedeným výkonům, tedy jiným možným postupem, je většinou jen chirurgická léčba, tedy získání podezřelé tkáně cestou operativní po otevření dutiny břišní.