Jak se projevuje?
Příznaky LB jsou různé. Někdy onemocnění probíhá bez příznaků, někdy se můžou vyskytovat jen některé, nebo tak mírné, že jim člověk ani nepřikládá význam. K jejich nástupu může přispět jiné infekční onemocnění, kdy je oslabená imunita.
- erythema migrans – červená skvrna i několik centimetrů velká, která se objevuje okolo místa přisátí za 14 dní až jeden měsíc. Někdy také zmizí a znovu se objeví i na jiném místě, než bylo klíště. Tato skvrna se také nemusí objevit vůbec (1. stadium).
- ■ únava
- ■ pálení pokožky – připomíná pocit, jako když někdo silou napíná kůži
- různé neurologické obtíže – objevují se za 1 měsíc až 3 měsíce od infikování – tik, škubání ve svalech, mravenčení v končetinách (asi jako když si ve spaní přilehnete ruku), závratě, nepravidelný srdeční rytmus, srdeční úzkost, pocity jako při zasažení elektrickým proudem, blikání za zavřenými víčky
- ■ bolesti zad – hlavně krční páteře, mezi lopatkami, mezi ledvinami
- ■ ochrnutí lícního nervu – hlavně u dětí
- ■ bolesti ve svalech
- ■ bolesti kloubů
- ■ poruchy vidění – zaostřování, dvojité vidění
- ■ pískání v uších, bušení v uších, různé šumy
- ■ poškození jater, ledvin, srdce, zánět mozkových blan, různé jiné záněty a další. Většinou nejprve napadne nejvíce poškozený orgán (nervový systém, játra u alkoholika, klouby u starších lidí atp.).
- ■ boreliový lymfocytom – vytvoří se nejčastěji na uchu, nose, nebo prsní bradavce
Proděláním lymské boreliózy nevzniká imunita proti borelióze. Je možné se znovu nakazit a onemocnět.
Léčba boreliózy
Před zahájením léčby je nutná správná diagnostika lékařem. Při diagnostice se bere v potaz časový odstup od přisátí klíštěte (24 hodin a déle) a velikost skvrny. Jelikož infekci přenáší i nižší vývojová stádia klíšťat – velice drobné nymfy – není přisátí klíštěte podmínkou pro diagnostiku boreliózy. Lékař se vždy řídí klinickým stavem pacienta. Po rozpoznání boreliózy se zahájí léčba antibiotiky.
Lékem první volby jsou tetracykliny (u dětí starších 8 let) nebo betalaktamová antibiotika. Při alergii na penicilin či nesnášenlivosti tetracyklinů se podávají makrolidy (azitromycin). Účinek antibiotické léčby se projevuje zmírněním či úplným vymizením projevů nemoci.
Antibiotická léčba se aplikuje i v případě boreliózy během těhotenství, s výjimkou léčiv, jež jsou v těhotenství kontraindikována. Ačkoliv mohou borelie pronikat přes placentu, nebyl prokázán jejich negativní vliv na vývoj plodu. V případě boreliózy u kojící ženy se bakterie nedostanou do mateřského mléka, tudíž není nutné kojení přerušovat.