Provádí se při podezření na onemocnění jícnu, žaludku nebo dvanáctníku. Například v případě žaludečních nebo dvanáctníkových vředů, zánětu sliznice, přítomnosti polypů a dalších chorobných stavů. Výkon provádíme moderními videoendoskopy, které pomocí kamery digitalizují obraz na plochu monitoru tak, že umožňují detailní analýzu vyšetřovaného orgánu.

V přístroji jsou zabudované kanály k oplachování optiky i sliznice, odsávání přebytečného vzduchu a tekutin a zavádění nástrojů, jako jsou kleště, kličky, jehly. Tyto slouží k odběru tkání k další analýze, ošetřování chorobných procesů, jako je například snášení polypů či stavění krvácení. Sliznice žaludku je k manipulaci těmito nástroji naprosto necitlivá, takže odběr části sliznice kleštěmi či podobné manipulace vyšetřovaný vůbec nepociťuje. Přístroj je ohebný a tenký, jeho polknutí většinou nečiní potíže. Je zaváděn v poloze vleže na levém boku. Před každým vyšetřením je celý endoskop i použité nástroje v souladu s hygienickými předpisy podroben úplné očistě, desinfekci či sterilizaci (podle typu pomůcky).

V našem zařízení k ošetření endoskopů používáme specializované mycí zařízení, které celý proces mytí analyzuje a zaručuje dosažení předepsaných parametrů. Naše zařízení je vybaveno větším počtem endoskopů stejného druhu, takže je nepravděpodobné, že Vaše vyšetření bude nutno odložit pro náhlou poruchu v průběhu předchozího výkonu.

PŘÍPRAVA KE GASTROSKOPII

Základní přípravou na zákrok je lačnění (tedy nepožívání žádných tekutin ani potravin) minimálně 6 hodin před výkonem. Pokud užíváte nějaké léky, je vhodné mít jejich seznam, zejména pokud mají za cíl ovlivnit srážlivost krve. Při alergiích nebo jiných neočekávaných reakcích na léky v minulosti je velmi žádoucí podat o nich co nejpřesnější informaci. Při využití analgosedace předem počítejte s omezením pozornosti po výkonu a vytvořte si dostatečnou časovou rezervu k zotavení.