Provádí se při podezření na onemocnění části trávicí trubice, nejčastěji při podezření na přítomnost polypů, zánětů, vředů, výchlipek střeva (divertiklů), dále při krvácení z konečníku a v rámci preventivních vyšetření při vyhledávání nádorových onemocnění tlustého střeva u zdravé populace.

Výkon provádíme moderními videoendoskopy, které pomocí kamery digitalizují obraz na plochu monitoru tak, že umožňují detailní analýzu vyšetřovaného orgánu. V přístroji jsou zabudované kanály k oplachování optiky i sliznice, odsávání přebytečného vzduchu a tekutin a zavádění nástrojů, jako jsou kleště, kličky, jehly. Tyto slouží k odběru tkání k další analýze, ošetřování chorobných procesů, jako je například snášení polypů či stavění krvácení. Sliznice střeva je k manipulaci těmito nástroji naprosto necitlivá, takže odběr části sliznice kleštěmi či podobné manipulace vyšetřovaný vůbec nepociťuje.

Přístroj je ohebný a tenký, jeho zavedení konečníkem většinou nečiní potíže. Je zaváděn v poloze vleže na levém boku s pokrčenými končetinami, během vyšetření bývá pacient přetočen na záda.

Před každým vyšetřením je celý endoskop i použité nástroje v souladu s hygienickými předpisy podroben úplné očistě, desinfekci či sterilizaci (podle typu pomůcky). V našem zařízení k ošetření endoskopů používáme specializované mycí zařízení, které celý proces mytí a desinfekce analyzuje a zaručuje dosažení předepsaných parametrů. Naše zařízení je vybaveno větším počtem endoskopů stejného druhu, takže je nepravděpodobné, že Vaše vyšetření bude nutno odložit pro náhlou poruchu v průběhu předchozího výkonu.

Pokud užíváte nějaké léky, je vhodné mít jejich seznam, zejména pokud mají za cíl ovlivnit srážlivost krve. Při alergiích nebo jiných neočekávaných reakcích na léky v minulosti je velmi žádoucí podat o nich co nejpřesnější informaci.

PŘÍPRAVA PŘED VYŠETŘENÍM

Vyšetřovaná část trávicí trubice musí být přehledná. Vyprázdnění ke kolonoskopii vyžaduje úplné vyčištění tlustého střeva podáním projímadel a vypitím dostatečného objemu tekutin. Nejčastěji jsou používány projímavé sole fosfátové, hořečnaté nebo makrogolové. Tyto prostředky jsou dostupné v lékárně na předpis a lékárník je schopen Vám přesněji popsat a vysvětlit způsob použití i případné interakce se současně podávanými léky. Je samozřejmé, že po jejich požití se dostaví vodnatý průjem.

Dieta před vyšetřením:

Pokud to z časových důvodů lze, je vhodné 3 dny před vyšetřením nejíst červené a tučné maso, luštěniny, velké množství ovoce se slupkou či jinými zbytky a zejména nevhodné je ovoce se zrníčky (hroznové víno). Vhodná jsou lehčí jídla bezezbytková a zvýšený příjem tekutin.

Orientační návod pro přípravek Fortrans:

Potřebné množství k vyprázdnění střevního obsahu je 1 l roztoku na 15-20 kg tělesné hmotnosti, což odpovídá průměrné dávce 3-4 l roztoku. Roztok může být podán v jedné dávce (4 l večer před výkonem) nebo ve 2 dávkách (2 l večer před výkonem a 2 l v den výkonu). Doporučuje se, aby podání přípravku bylo dokončeno 3-4 hodiny před výkonem. Vlastní naředění probíhá tak, že se 1 sáček (74 g) rozpustí přibližně v 1 l pitné vody, míchá se až do úplného rozpuštění. Pije se rychlostí 1 l za hodinu.

Orientační návod pro fosfátové sole:

Obsah lahvičky (45 ml) se naředí ve stejném množství vlažné vody, může se ochutit sirupem, pomalu se vypije. Asi za půl hodiny je vhodné začít pít tekutiny (voda, čaj, džus) v objemu alespoň 1,5 l. Přibližně po 3-4 hodinách se stejně požije i druhá lahvička následována stejnou tekutinovou náloží. Zejména u nemocných se zácpou či při nedostatečném efektu solí v minulosti lze použít stejným způsobem i třetí lahvičku. I zde platí možnost celé přípravy odpoledne a večer před vyšetřením (například první dávka v 15 hodin a druhá v 19 hodin) při plánovaném vyšetření druhý den ráno anebo rozděleně – večer a ráno při plánovaném vyšetření v odpoledních hodinách. Úpravy jsou možné podle potřeby cestování, přítomnosti v zaměstnání a podobně. Neostýchejte se zeptat, máte-li nejasnosti.